To je tekućina slatkasta okusa koja sliči mlijeku, a zapravo je ostatak procesa sirenja, nakon što se sir odvoji od tekućine.
Dragocjena je jer je hranjiva, pomaže u reguliranju probave, a zbog 16 kvalitetnih proteina – globulina, albumina i imunoglobulina, osam minerala, sedam vitamina (osobito vitamina B2), 23 aminokiselina, 11 enzima… – izvanredan je izbor za zdravlje i razvoj jer pomaže u brzoj obnovi stanica.
Prema nekima, ove su bjelančevine vrjednije od proteina iz jaja.
Budući da potiče rad bubrega, jetre i žuči, ubrzava čišćenje organizma i odbacivanje nakupljenih otrova. Ova tekućina brzo stiže do svih organa kojima nadoknađuje različite deficite, a zbog niske PH vrijednosti, taj je prijenos do organa vrlo brz.
Zanimljiv je podatak da litra surutke ima samo 360 kilokalorija, upola manje nego ista količina svježeg mlijeka.
Ako se redovito konzumira, stručnjaci tvrde da pomaže u aktiviranju brojnih tjelesnih funkcija i istodobno pomaže u topljenju viška nagomilanih masnoća.
U početku sirutku treba konzumirati umjereno jer ima i diuretička svojstva. Može se piti tri puta dnevno po 1,5 decilitara, a ako se u nekoliko dana ne pojave nikakve neugodne posljedice, može se konzumirati i cijela litra dnevno. Neki je ljudi piju i samo da bi utažili žeđ.
Sirutku mnogi koriste za liječenje infekcija kandidom, kod otežane probave, povišenog krvnog tlaka, kolesterola, različitih bolesti crijeva, bubrega, jetre i žuči, a dobar je saveznik i kod popratnih neugodnosti za vrijeme kemoterapije i zračenja.
Ako ste među onima koji se trude jesti zdravo i prirodno, sirutka bi se svakako morala naći na vašoj listi najpoželjnijih namirnica, među ostalim i zbog toga što ne sadrži konzervanse.
U prehrani novorođenčadi ona može nadoknaditi majčino mlijeko.
Izvor: Slobodnadalmacija.hr
Nema komentara:
Objavi komentar